Nieleczona grypa może doprowadzić do groźnych powikłań. Powikłania po grypie zazwyczaj pojawiają się po około dwóch tygodniach od zachorowania. Mogą być wywołane przez wirusa grypy lub pojawić się w wyniku zakażenia wtórnego spowodowanego przez bakterie. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci , niemowląt i osób po 65 roku życia. Lecz w przypadku niewłaściwego leczenia albo jego braku nawet pacjenci w sile wieku mogą doznać poważnych komplikacji.
Powikłania mogą dotyczyć dróg oddechowych (najczęściej występuje zapalenie oskrzeli i płuc, uciążliwym i często występującym powikłaniem jest również zapalenie zatok przynosowych), układu krążenia (zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, nagły zgon sercowy) oraz systemu nerwowego (splątanie, nasilenie zmian otępiennych u osób starszych, napady drgawkowe zwłaszcza u dzieci pod postacią drgawek gorączkowych, zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowych). Grypa przyczynia się również do zaostrzenia chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, astma, choroby sercowo-naczyniowe czy choroby płuc. Mogą pojawić się także: ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśni, ostra niewydolność nerek ,zapalenie spojówek. W przypadku pacjentów leczonych immunosupresyjnie może doprowadzić nawet do zgonu. Groźną chorobą, która może pojawić w następstwie źle leczonej infekcji wirusowej jest zespół Reye’a. Schorzenie dotyka wiele narządów, głównie mózg i wątrobę. Chorują na nią przeważnie dzieci w wieku 4-12 lat.
Pamiętaj, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne! Po konsultacji z lekarzem rodzinnym można poddać się szczepieniu które powinno być powtarzane co roku w okresie między wrześniem a styczniem. Szczepienia mocno zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na grypę ale nie dają pełnej ochrony ponieważ wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji tworząc nowe odmiany. Gdy już dojdzie do zachorowania to największą korzyść z leczenia można uzyskać, gdy leczenie zostanie zastosowane w czasie pierwszych 24–30 godzin od początku choroby. Stąd wskazanie do zażywania leków przeciwgrypowych natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów infekcji wirusowej. Konieczna jest także wizyta u lekarza rodzinnego, szczególnie gdy ostre objawy jak wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy, ból gardła, kaszel nie ustępują po 2-3 dniach.