USG, Ultrasonografia– nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Ultrasonografia jest metodą badania cech morfologicznych i niekiedy także wybranych cech czynnościowych narządów za pomocą graficznego obrazowania echa wysyłanych do narządów ultradźwięków. Za pomocą ultrasonografii ogląda się warstwowe obrazy narządów lub tkanek. Badanie to ma charakter uniwersalny, jest zupełnie bezpieczne także u najciężej chorych (to samo dotyczy ciężarnych kobiet), może być więc wielokrotnie powtarzane i jest stosunkowo tanie.
Wykonujemy na miejscu USG jamy brzucha i miednicy oraz USG ginekologiczne!
Niektóre wskazania:
- Bóle brzucha
- Urazy jamy brzusznej
- Trudności w oddawaniu stolca i moczu
- Utrata wagi ciała lub powiększanie brzucha
- Wymioty/biegunki
- Żółtaczka
- Anemia
- Choroby nowotworowe
- Podwyższone OB
- Krwawienia z przewodu pokarmowego
- Gorączka niejasnego pochodzenia
- Podejrzenie kamicy żółciowej lub nerek
U KOBIETY
- Zgodnie z najnowszymi zaleceniami medycznymi USG musi zostać wykonane w ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży (11-14 tydzień), drugim trymestrze (20+/- 2 tygodnie) oraz trzecim trymestrze (30+/- 2 tygodnie). Badania uzupełniające w innych okresach ciąży może zlecić lekarz prowadzący.
- Bolesne miesiączki
- Zaburzenia miesiączkowania
- Podejrzenia zmian w obrębie jajników, macicy, błony śluzowej
- Podejrzenie wad budowy narządu rodnego
- Podejrzenie ciąży
U MĘŻCZYZNY
- Nieprawidłowy wynik PSA
- Rak prostaty (w wywiadzie rodzinnym)
- Kontrola przerostu łagodnego prostaty
- Choroby zapalne prostaty
- Bóle podbrzusza
Przygotowanie do badania:
Jeden a nawet dwa dni przed badaniem należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 2 do 4 kapsułek (środek odgazowujący, dostępny w aptece bez recepty). W dniu badania należy przyjąć jeszcze 2 kapsułki Espumisanu. Dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających i napojów gazowanych, osoby otyłe ze skłonnościami do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające.
Ultrasonografię jamy brzusznej należy wykonywać na czczo. W dniu badania pacjent powinien zadbać o wypróżnienie, nie palić papierosów i nie pić kawy. Do badania pęcherza moczowego, gruczołu krokowego oraz narządu rodnego należy przyjść z pełnym pęcherzem i w tym celu na ok. 1-2 godzin przed badaniem wypić ok. 1litr niegazowanego napoju.